śr. Sie 12th, 2020

Wojciechow

informacje, fakty, opinie

Breaking Bad – recenzja serialu

5 min read

W mojej karierze edukacyjnej chemia nigdy nie była wielce ekscytującym przedmiotem, prawdopodobnie wina leżała po stronie nauczyciela, ale nie mi to oceniać.

Bohater w gronie rodzinnym uchodził za kogoś kto sukcesu nie osiągnie nigdy, ani zawodowego, ani innych. Patrząc na lekcje Waltera przypominałem sobie moje lekcje sprzed lat. Był jednym z miliona zwykłych nauczycieli. Dbał o cholesterol, wykładał chemię i wracał do domu. Tak codziennie. Ugrzązł w tej monotonni(jaką my Polacy kochamy), ale pewnego dnia usłyszał coś czego nikt nigdy nie chciałby usłyszeć. Lekarz poinformował go, że ma raka. W tym momencie całe jego życie się zmieniło. Z nudnego nauczyciela chemii stał się odważnym kucharzem metamfetaminy.

Nie wiedział jak ma zacząć w branży narkotykowej, w sumie skąd taki człowiek mógłby wiedzieć. O pomoc „poprosił” byłego ucznia, którego jak się później okazało oblał. Szybko dowiedział się, że jest najlepszym kucharzem, ale co to takiego dla człowieka, który chemie traktował jak sztukę.

Powód tego wszystkiego był jeden, chciał zabezpieczyć swoją rodzinę przed śmiercią. A ze szkolnej pensji nie mógł im niczego zapewnić.

Uhonorowany licznymi nagrodami, bijący rekordy popularności „Breaking Bad” to dzieło wielokrotnie nagradzanych producentów Vince’a Gilligana („Z Archiwum X”) i Marka Johnsona („Pamiętnik”, „Rain Man”). Serial opowiada historię pozbawionego charyzmy nauczyciela chemii, który po tym, jak dowiaduje się, że choruje na nieuleczalny nowotwór, odkrywa w sobie nową pasję…

Walter uczy apatycznych licealistów i pracuje na pół etatu w myjni samochodowej, aby utrzymać swoją trzyosobową rodzinę: żonę Skyler, której skromne dochody pochodzą z kupna i sprzedaży przedmiotów na serwisie aukcyjnym eBay oraz cierpiącego na porażenie mózgowe siedemnastoletniego syna – Waltera Juniora. Zdając sobie sprawę, że nie posiada nic poza najbliższymi, Walter staje się człowiekiem czynu, wkracza do narkotykowego świata i zaczyna prowadzić kryminalne życie, by ochronić tych, których kocha.

Sezon 1:

Zdobywca nagrody Emmy Bryan Cranston występuje jako Walter White, nauczyciel chemii zmagający się z zapewnieniem bytu rodzinie – żonie (Anna Gunn) i niepełnosprawnemu ruchowo synowi (RJ Mitte). Wszystko zmienia się radykalnie, gdy Walt dowiaduje się, że ma nieuleczalnego raka płuc w stadium terminalnym – według diagnozy pozostały mu dwa lata życia. Nie mając nic do stracenia, Walter wykorzystuje chemiczną wiedzę do produkcji krystalicznie czystej metamfetaminy, w czym pomaga mu były uczeń (Aaron Paul). Problemy się mnożą, kłamstwa gonią kłamstwa, ale nic nie powstrzyma Waltera, przed zabezpieczeniem rodziny na czas, gdy przyjdzie już mu odejść z tego świata.

Sezon 2:

Walt (trzykrotny laureat nagrody Emmy Bryan Cranston) i Jesse (dwukrotny laureat nagrody Emmy Aaron Paul) czują, że sprawy wymykają im się z rąk w Drugim Sezonie serialu „Breaking Bad”. Jako że ich wspięli się na wyższy poziom, zaczynają widzieć swoje ograniczenia w narkotykowym biznesie. Dzięki niebieskiej mecie stali się bogaci, lecz Waltowi coraz trudniej jest ukrywać prawdę przed żoną, Skyler (laureatka nagrody Emmy Anna Gunn), synem, Walterem Jr. (RJ Mitte) i szwagrem, agentem DEA, Hankiem (Dean Norris). Walt desperacko stara się zachować kontrolę nad swym życiem, lecz najpierw musi uporać się z bezwzględnymi dealerami, zwiększającym się dystansem do żony i syna, zbliżającymi się nieuchronnie narodzinami córeczki i wspólnikiem ćpunem – wszystko zmagając się z rakiem płuc w stadium terminalnym.

Sezon 3:

Nauczyciel chemii, który stał się wytwórcą matamfetaminy Walt White (Bryan Cranston), nie ma chwili wytchnienia, nawet gdy jego rak jest w remisji. Skyler, jego żona (Anna Gunn) domaga się rozwodu, szwagier, agent DEA (Dean Norris), jest bliski odkrycia jego przestępczej działalności, a meksykański kartel narkotykowy chce go zabić. Jednak chcąc zapewnić przyszłość rodzinie, Walt nie przestaje gotować; zawiera umowę, która przyniesie mu fortunę, lecz za straszną cenę.

Sezon 4:

Fenomen trwa, „Breaking Bad” wznosi się na wyżyny w nowym sezonie, trzymającym w napięciu, jak żaden do tej pory. Bryan Cranston występuje w swojej wielokrotnie uhonorowanej nagrodą Emmy kreacji jako Walter White, łagodny nauczyciel chemii, którego przemiana w bezwzględnego kryminalistę jest nieodwracalna w wybuchowym czwartym sezonie. Jako że jego młody wspólnik Jesse (Aaron Paul w swojej nagrodzonej Emmy roli) oddala się i staje się wrogi, Walt musi współdziałać ze swoją żoną (Anna Gunn), z którą jest w separacji, poradzić sobie z nieustępliwym szwagrem, agentem DEA (Dean Norris) i z bezwzględnym szefem (Giancarlo Esposito) perfekcyjnie kontrolującym całą operację. Kulminacja przychodzi w wybuchowym finale sezonu, który pozostawia widza bez tchu. Producentami wykonawczymi są Vince Gilligan i Mark Johnson.

Sezon 5:

Im większa władza, tym więcej problemów. Bryan Cranston i Aaron Paul powracają w nagrodzonych Emmy kreacjach jako Walter White i Jesse Pinkman w piątym sezonie ekscytującego serialu „Breaking Bad”. Wraz ze śmiercią Gusa Fringa, przeistoczenie się Walta z łagodnego ojca rodziny w bezwzględnego króla narkotykowego staje się faktem. Z Jessem i Mikem (Jonathan Banks) jako partnerami, Walt eliminuje wszystkich i wszystko, co może zagrażać tworzonemu przez niego narkotykowemu imperium. Tymczasem w śledztwie prowadzonym przez Hanka (Dean Norris) – jego nieustępliwego szwagra – następuje nieoczekiwany zwrot. Piąty sezon, którego producentami wykonawczymi są VVince Gilligan i Mark Johnson ukazuje gwałtowną przemianę Waltera White’a, którego bezkompromisowość wznosi się na zupełnie nowy poziom.

Sezon 6:

Nadeszła pora na wybuchowy finał! W ostatnim sezonie tego fascynującego serialu, laureaci nagród Emmy – Bryan Cranston i Aaron Paul – jako król mety, Walter White i jego dręczony poczuciem winy partner, Jesse Pinkman, zmierzają wraz z całą sagą „Breaking Bad” do krwawego zakończenia. Obaj chcą wyjść z bagna, jakie pozostawili po sobie w świecie handlarzy metamfetaminą, jak najmniej brudni. Tymczasem obsesyjna pogoń agenta DEA Hanka Schradera za nieuchwytnym „Heisenbergiem” zmierza do wstrząsającego finału i nikogo ze świata Walta nie pozostawi nietkniętym. Finałowe odcinki, których producentami wykonawczymi są Vince Gilligan, Mark Johnson i Michelle MacLaren, nieuchronnie kończą fascynującą, niezapomnianą historię Waltera White’a.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x