sob. Maj 30th, 2020

Wojciechow

informacje, fakty, opinie

„Cień Endera” – recenzja

2 min read

Pewien czas temu miałem okazje przeczytać książkę pt „Cień Endera” autorstwa Orson Scotta Carda. Jest to jedna z części wielkiej sagi Carda opowiadającej o życiu i bolączkach wybitnych dzieci które to zostały zwerbowane przez międzynarodową armię aby obronić ludzkość przed najeźdźca z kosmosu.

Książka ta opowiada życiu i szkoleniu prawej ręki tytułowego Endera, małego chłopca nazywanego Groszkiem pochodzącego z najbiedniejszej części Rotterdamu. Czytając, możemy poznać perypetie życia pięcioletniego żołnierza, na którego w każdym ciemnym koncie czeka wróg który chce go bezlitośnie wykończyć. Dodając fakt że każdy z tych wielu wrogów zazwyczaj nie ukończył dziesiątego roku życia, możemy spokojnie zakwalifikować tą książkę do gatunku sf z mocnym zabarwieniem dramatu psychologicznego.

Niewątpliwą zaleta tej książki jest fakt, że czytając ją cały czas odczuwamy dreszczyk emocji który jest spotęgowany przez liczne zagrożenia czyhające na głównego bohatera. Jest to bardzo dobra książka ze wartą akcja i ciekawie wykreowanymi postaciami. Trzeba także pochwalić kunszt pisarski O. S. Carda, który jak w każdej swojej książce trzyma bardzo wysoki poziom jakości tekstu.

Podsumowując moim zdaniem jest to bardzo bardzo dobra powieść sf która jest godna poleceniu każdemu fanowi takiej literatur, lecz ja w szczególności polecałbym ją fanom twórczości Carda którzy wcześniej zapoznali się już z pierwszą z części sagi pt.”Gra Endera”

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.