wt. Lut 25th, 2020

Wojciechow

informacje, fakty, opinie

Czym jest polityka pieniężna?

2 min read

Polityka pieniężna brzmi podobnie, jak polityka fiskalna, a jednak jest zupełnie czymś innym i ktoś inny za nią odpowiada.

Polityka pieniężna jest bardzo ważną częścią polityki gospodarczej, zapewnia ona danemu państwu stabilność cenową, jak i niską inflację.

Dzięki przedsiębiorczości obywateli i dobry polityce fiskalnej państwa, gospodarka takiego kraju rozwija się wyśmienicie.
Państwo posiada stabilną i cenioną w świecie walutę, właśnie dzięki roztropnej polityce monetarnej.

W naszym kraju za politykę monetarną, czyli pieniężną odpowiada Rada Polityki Pieniężnej. Bank Centralny z kolei realizuje decyzje rady. Bank Centralny nie ma takiej możliwości, jak bezpośrednie oddziaływanie na ceny, dlatego głównie skupia się na określaniu i realizowaniu konkretnych celów operacyjnych. Dba również o ceny, aby były stabilne, i by inflacja nie osiągnęła zbyt wysokiego poziomu. Polityka pieniężna jest jednym z najważniejszych elementów gospodarki całego państwa. Banki Centralne posługują się też instrumentami polityki pieniężnej.

Polityka pieniężna powinna służyć państwu, gospodarce i obywatelom oraz sprawiać, że ludzie będą mieli zaufanie do pieniądza.

Polityka pieniężna może mieć charakter ekspansywny i restrykcyjny.
W wariancie ekstensywnym bank obniża stopy procentowe, a w restrykcyjnym bank działa odwrotnie, rosną stopy procentowe, a także oprocentowanie kredytów.

Bank Centralny nie tylko dba o stabilność pieniądza, ale też prowadzi analizy, które pomagają w podjęciu decyzji co do wysokości stóp procentowych. Dba także o stabilność systemu finansowego, zarządza rezerwami walutowymi, i jest jedynym prawnym emitentem waluty w naszym kraju.

Oświadczenie komuś polityki pieniężnej często bywa trudne. Bez odpowiedniej wiedzy i informacji ciężko nam będzie zrozumieć całe jej działanie.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.