sob. Maj 30th, 2020

Wojciechow

informacje, fakty, opinie

Jak zostać youtuberem?

3 min read

Gdyby zapytać dzieci w wieku szkolnym o to, kim chciałyby zostać, jak już dorosną, zdecydowana większość z nich odpowie, że chciałaby zostać raperem lub youtuberem. Zapewne można się na to oburzać i krzyczeć o kryzysie autorytetów wśród młodzieży, ale prawda jest taka, że kręcenie filmów na YouTube jest po prostu zajęciem wyjątkowo modnym wśród wielu grup wiekowych i mnóstwo osób decyduje się na to dla zabawy czy dla chęci ewentualnego, sowitego w polskich realiach zarobku.

Wizja jest tym bardziej kusząca, że dodawanie filmików na platformie zupełnie nic nie kosztuje, a wizja ewentualnego trafienia do szerokiej publiczności jest bardzo kusząca.


Należy oczywiście pamiętać o kilku kwestiach przed tego rodzaju przedsięwzięciami: stwierdzenie, że to, co raz pojawiło się w internecie, pozostaje w nim już na zawsze, zazwyczaj jak najbardziej się sprawdza, więc powinniśmy być pewni tego, co wrzucamy do serwisu i jeśli czujemy, że może to być dla nas w jakiś sposób kompromitujące, być może lepiej jest sobie odpuścić. Internet słynie z treści viralowych, które zyskują popularność w przerażającym wręcz tempie, a kilka dni później zupełnie wygasają, zostawiając jednak po sobie dosłowne zgliszcza na wizerunku osoby, która była przedstawiona na viralowym filmiku.

Wiele osób może mieć problem z podołaniem tak nagłej i znacznej popularności, co wiąże się z kolejną kwestią. Pokazywanie swojej twarzy w filmach na YouTube powinno się wiązać z posiadaniem stabilnego zdrowia psychicznego, co brzmi samo w sobie drastycznie, ale zdaje się być uzasadnione – w internecie istnieją bowiem ludzie, którzy nieprzychylni innym są dla zasady i czerpią satysfakcję z wypisywania rozmaitych przykrych rzeczy. Dla mnóstwa osób oczywistym jest zdystansowanie się do tego typu rzeczy, ale część wrażliwych osób z całą pewnością mogłaby wziąć je do siebie i osoby takie powinny rozważyć jeszcze raz wrzucanie filmów na YouTube lub przynajmniej regularne konsultowanie się w tej sprawie ze sprawdzonym i zaufanym psychologiem.


Wszystkie powyższe ostrzeżenia brzmią dziwacznie w kontekście tego, czym YouTube wydaje się na pierwszy rzut oka – to w końcu niegroźna, sympatyczna platforma, w której ludzie mogą się artystycznie wyrazić. Tak to wygląda niestety tylko dla osób z zewnątrz – w praktyce i „od kuchni” YouTube jest prężnie rozwijającą się platformą marketingową, a youtuberzy coraz częściej sympatyczni są tylko w swoich filmach, bo w rzeczywistości stali się twardymi i wyrachowanymi biznesmenami, bezwzględnie negocjującymi warunki współpracy z naprawdę dużymi markami.

Musimy rozumieć, że osiągnięcie sukcesu na YouTube i zarabianie jako influencer musi się wiązać z naszą atrakcyjnością wizualną i marketingową, a jeśli nie będziemy się wpisywać w przyjęte na YouTube standardy społeczności, platforma szybko odetnie nam możliwość zarabiania pieniędzy. Jeśli jednak chcemy publikować filmy na YouTube stricte hobbystycznie, to po głębokim przemyśleniu i uzyskaniu pewności w kwestii chęci podpisania się swoją twarzą i nazwiskiem pod swoimi dziełami, możemy spokojnie zacząć publikować.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.