śr. Sie 12th, 2020

Wojciechow

informacje, fakty, opinie

Penny Dreadful – gotycki horror powraca?

3 min read

Tuż przed Świętem Niepodległości miała miejsce polska premiera nowego serialu HBO „Penny Dreadful”. Już polski tytuł serialu jest pełen niezręczności i nie oddaje sensu oryginału. Otóż w angielskim tytuł oznacza popularne w XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii powieści grozy za pensa.

W owym czasie były one traktowane jako rozrywka dla motłochu, a przecież możemy doszukiwać się w nich podwalin dzisiejszej popkultury z kultem superbohaterów, opowieściami o wampirach, wilkołakach i innych fikcyjnych stworach. Serial jest zgodny z duchem tytułu. Znajdziemy w nim wszystkie popularne archetypy z pensowych powieści. Czegóż tu nie ma?

Jest opętana przez demona dama, wampiry, które bliższe są zwierzętom niż uładzonym lalusiom rodem z powieści Stephanie Meyer. Dodajmy do tego wilkołaki, angielskich dżentelmenów rodem z powieści Arthura Conana Doyle, oraz ożywione postaci brytyjskiej klasyki literackiej. Wszystko to przypomina „Ligę Niezwykłych Dżentelmenów” Allana Moore’a przerobioną na serial. Obsada aktorska też gwarantuje dobry poziom, bo jest i jeden z filmowych Bondów -Timothy Dalton, obdarzona specyficzną urodą Eva Green, znana z pewnego serialu o londyńskiej call girl Billie Piper, a dla piękniejszej części widowni Josh Hartnett i Reeve Carney.

To wszystko gwarantuje dobrą zabawę, a dla miłośników popkultury jest ona tym większa, im więcej nawiązań do znanych filmów i książek oni wychwycą. „Penny Dreadful” to serial wzorowy pod tym względem. Jeśli lubisz zabawę konwencją, klimat czasów, gdy bywali dżentelmeni, a konwenans był ważniejszy niż cokolwiek innego, do tego odrobinę grozy, to jest to serial dla ciebie.

Londyn, 1891 rok. W mieście dochodzi do serii bestialskich zbrodni. Policja gorączkowo szuka sprawców. Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton) i tajemnicza spirytystka Vanessa Ives (Eva Green) zdają sobie sprawę, że za morderstwa odpowiedzialne są złe moce. Aby odkryć, co stało się z córką Murraya, która zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach, para rekrutuje do pomocy amerykańskiego rewolwerowca Ethana Chandlera (Josh Hartnett). Wkrótce dołącza do nich doktor Victor Frankenstein (Harry Treadaway).

Sezon 1:
Serial „Dom grozy” to nowa, przepełniona erotyzmem, niepokojąca i fascynująca saga, w której ożywają najbardziej kultowe i przerażające literackie postaci. Dorian Gray, Victor Frankenstein i bohaterowie Draculi występują razem łącząc się w mrocznym i bezwzględnym dążeniu, by ocalić swe dusze, nawet jeśli muszą zmierzyć się z własnymi potwornymi pokusami.

Sezon 2:
Nowe zło wyłania się z cienia i nęka wiktoriański Londyn we wszystkich dziesięciu odcinkach drugiego sezonu przerażającego serialu „Dom grozy”. Dziwne moce Vanessy Ives (Eva Green) rosną. Kobieta usiłuje kontrolować swoje demony, lecz przebiegłe siły zła zagrażają jej bliskim – w niebezpieczeństwie jest podróżnik Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton), a także amerykański awanturnik Ethan Chandler (Josh Hartnett), beztroski Dorian Gray (Reeve Carney), lojalny Sembene (Danny Sapani), udręczony Potwór Frankensteina (Rory Kinnear), jego twórca Dr Victor Frankenstein (Harry Treadaway) i piękna Lily (Billie Piper). W świecie, w którym po ulicach snują się najbardziej przerażające postaci znane z kart światowej literatury i kiedy na każdym kroku czyhają niewyobrażalne pokusy, by je zwalczyć, formują się niezwykłe sojusze.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x