pt. Sie 7th, 2020

Wojciechow

informacje, fakty, opinie

Recenzja filmu „Zniewolony”

2 min read

Film pt. „Zniewolony” został po raz pierwszy wyemitowany w 2013 r., kiedy to Steve McQueen przedstawił swoje dzieło podczas Telluride Film Festival. Jest to adaptacja autobiograficznej książki pod tym samym tytułem autorstwa Solomona Northupa, który jest głównym bohaterem filmu.

Przedstawia on historię czarnoskórego mężczyzny, żyjącego w Nowym Jorku, który podczas pobytu w Waszyngtonie, dokąd udał się jako muzyk cyrkowy, zostaje porwany. Następnie w roli niewolnika porywacze sprzedają go bogatym plantatorom z południa Stanów Zjednoczonych.

Tam Solomon Northup grany przez Chiwetela Ejiofora spędza 12 lat, pracując u kilku osób, które traktują go mniej lub bardziej przychylnie, m. in. u Edwina Eppsa (Michael Fassbender) i pana Forda (Benedict Cumberbatch). Czarnoskóry niewolnik mimo wszystko próbuje zachować godność oraz wykorzystując zawarte znajomości, dowieść swojego prawa do wolności, którego został brutalnie pozbawiony.

Moim zdaniem film pt. „Zniewolony” dobrze oddaje sytuację panującą w XIX-wiecznej Ameryce, co pozwoliło filmowi zdobyć m. in. 3 Oscary. Dramatyczna historia ukazana bez niepotrzebnej łagodności mocno wpływa na emocje odbiorcy, który wraz z postępującą akcją coraz bardziej utożsamia się z uciskanymi niewolnikami. Dzieło jest warte obejrzenia.

Ekranizacja wstrząsających wspomnień Salomona Northupa. To wydarzyło się naprawdę.

Jest rok 1841. Na północy Stanów Zjednoczonych już od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup – czarnoskóry wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel – zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie stracić nadziei na wolność.

Człowiek raz wolny, pozostanie nim na zawsze.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x