pt. Sie 7th, 2020

Wojciechow

informacje, fakty, opinie

Recenzja książki – Jack Strong vel Ryszard Kukliński nadaje

3 min read

„Jack Strong vel Ryszard Kukliński nadaje” autorstwa Ronalda Yusta to zdumiewająca pozycja. Polecam pasjonatom biografii o mocnych nerwach. Nie znalazłem tu ani tkliwych opisów ani wychwalania Kuklińskiego. Zachwycił mnie naturalizm, a nawet brutalizm krwi i ostrych scen erotycznych.

Alkohol i kobiety na pęczki – tak wyglądało na prawdę życie szpiega. Wojskowy pułkownik widział niejedno i miał powiązanie z największymi aferami już od czasów II Wojny Światowej. Z książki można dowiedzieć się więcej niż z niejednej pozycji historycznej, a historia pisana krwią lepiej zapada w pamięć. Kukliński w tej biografii to postać niejednorodna pod względem oceny moralnej i autor nie stara się go ani bronić, ani osądzać.

Polecam przeczytanie pozycji o największym szpiegu PRL-u – jego życie to na pewno nie miła sielanka. Strata dwóch synów to być może za duża cena, jaką zapłacił za swą działalność. Dzięki książce zrozumiałem, czym może być kłamstwo i zdrada. „Jack Strong vel Ryszard Kukliński nadaje” to jeden z podstawowych tytułów, które przedstawiają życie generała. Ta historia jednak nie została jeszcze do końca opowiedziana.

Jedynym minusem książki jest to, że pozostawia wiele białych plam, których Ronald Yust nie wypełnił faktami – nie wyjaśnia tajemniczej śmierci tej kontrowersyjnej postaci. Natomiast znakomita narracja i doskonale snuta fabuła oparta na prawdziwej kanwie otworzyła mi oczy na pasjonującą i enigmatyczną rzeczywistość historyczną. Mogę polecić ją z czystym sumieniem.

JACK STRONG vel RYSZARD KUKLIŃSKI NADAJE autorstwa Ronalda Yusta to fascynująca książka, do lektury której zapraszam czytelników o mocnych nerwach.

Nie ma tu słodkich opisów i hymnu pochwalnego na cześć Ryszarda Kuklińskiego. Opisywane w powieści sceny są niezwykle naturalne, brutalne, pełne krwi i okrutnego seksu.

W biografii szpiega-wojskowego pułkownika, wóda leje się strugą, kobiety same lgną do bohatera, a on się tym szczyci.

Bohater, rocznik 1930, widział niejedno – wszak przeżył II Wojnę Światową, rodzącą się władzę ludową, okres zimnej wojny. I jako zawodowy wojskowy, maczał w tym wszystkim palce! Szybko piął się po szczeblach kariery – służył jako oficer sztabowy i przygotowywał między innymi plany inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W 1964 roku ukończył studia w Akademii Sztabu Generalnego, potem kurs w Akademii im. Woroszyłowa. Wiadomym jest, że od 1962 roku Kukliński współpracował z kontrwywiadem wojskowym – zarządem II WSW.

W Polsce nie milkną spory i dyskusje na temat oceny działań szpiegowskich Ryszarda Kuklińskiego vel Jacka Stronga – taki przyjął pseudonim jako agent na rzecz wywiadu amerykańskiego. Mówi się, że cena którą zapłacił PRL-owski szpieg wszech czasów nie była warta poświęcenia życia dwóch synów.

W tym życiorysie jest wiele czarnych plam, między innymi dotyczących śmierci zarówno jego synów, jak i samego Kuklińskiego. Jedno jest pewne. W całym jego szpiegowskim życiu po piętach deptało mu KGB. A to nie byli mili chłopcy. I o tym jest ta książka.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x