pon. Lip 13th, 2020

Wojciechow

informacje, fakty, opinie

Wojciech Mucha "Miasto Noży" – najniebezpieczniejsza powieść o Polsce lat 90.

2 min read

Wsiadamy w DeLoreana i wracamy do przeszłości. Jest wrzesień roku 1997, roku tragicznej śmierci księżnej Diany i powodzi tysiąclecia. W Krakowie ludzie tańczą w „Wolności” i „Equinoxie” do hitu ostatnich wakacji – „I’ll be missing You” – Puffa Daddy’ego. Ministrem spraw wewnętrznych jest Leszek Miller, komendantem głównym policji gen. Marek Papała, a w Warszawie rządzą Maniek vel Klepak i Lutek – bossowie Wołomina. Polska właśnie dowiedziała się, że wejdzie do NATO. O Unii Europejskiej nie myśli nikt, poza zarabiającymi w markach i funtach nielegalnymi gastarbeiterami.

W tych okolicznościach ma odbyć się mecz derbowy Cracovia – Wisła, z którego całość dochodów ma zostać przekazana na pomoc dla ofiar powodzi. Nic dziwnego – mecz odbywa się na tydzień przed wyborami parlamentarnymi, a władza chce się pokazać.

Ale obok tego kręcą się także inne ciemne sprawy. Bandy chuliganów z Cracovii i Wisły powoli odchodzą od tradycyjnego pojmowania ulicznej chuliganki. W mieście rodzą się strefy przestępczych wpływów, a wraz z nimi brutalność, znaczona krwią i przemocą. Co przyniesie derbowa niedziela podczas której oczy całej Polski padają na Kraków?

„Miasto Noży” to nie tylko wstrząsający thriller o brutalnych porachunkach kibiców dwóch krakowskich drużyn – Cracovii i Wisły. To opowieść o tym, co kształtowało ludzi wchodzących w dorosłe życie w pierwszej dekadzie po transformacji ustrojowej.

To opowieść o czasie, kiedy obraz widziany w telewizyjnych reklamach i odtwarzany na filmach VHS kontrastuje z szarością codziennego życia i bloków z wielkiej płyty. Przenieś się do Polski, o której istnieniu wielu wolałoby nie pamiętać.

Wydana nakładem Wydawnictwo CIEŃ KSZTAŁTU powieść „Miasto Noży” trafi do księgarń w połowie grudnia. Z drukarni właśnie wyjezdżaja egzemplarze recenzenckie.

Przedsprzedaż na stronie Wydawnictwa od przyszłego tygodnia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x